Spor ve Yaşam Merkezi

Özel Dersler – Yüzme

Uzman eğitmenlerimizin denetiminde 140 cm derinliğine sahip havuzumuzda ,yüzme öğrenmek oldukça keyifli ancak sadece yüzme öğrenmek değil bunu geliştirmek istiyorum diorsanız doğru yerdesiniz.

Yüzme nedir? Antrenman ve müsabakalarda, değişik pozisyon ve hareketlerde dört farklı teknik ile yüzülür:

Kelebek

Vücut pozisyonu yataya yakındır. Ayak vuruş hareketi, yunus balıklarının yüzüş şeklinden alınmış ve “dolphin” olarak isimlendirilmiştir. Dolphin hareketi, bacaklar kapalı, her iki ayak içeriye dönük bir şekilde aynı anda aşağı yukarı ayak vuruşundan oluşur.

Sırtüstü

Sırtüstü pozisyonda ve yatay yüzülür. Ayak vuruşları, bacaklar kapalı, dizler hafif bükülü, her iki ayak içeriye dönük, ayakların sırayla aşağı yukarı hareketiyle yapılır. Kollar, suyun dışından teker teker gergin bir şekilde ileriye doğru atılıp, suyun içinden çekilir.

Kurbağalama

Üç teknik arasında en yavaş yüzülenidir. Vücut pozisyonunun bacaklardan aşağıya doğru meyilli olması nedeniyle sürtünme kuvveti büyüktür. Kurbağalama tekniğinde, kollardan sudan tamamen çıkamaz ve ayaklar daima suyun içinde olmalıdır.

Crawl (Serbest)

Bu teknik için yüzme yarışlarında “serbest” terimi kullanılır. Çünkü crawl yarışında istenilen stilde veya istenilen pozisyonda yüzülebilir. Crawl tekniğinde kollar, sırtüstü tekniğinde olduğu gibi koordineli hareket eder.

Yüzme; eğlenmek, hayatta kalmak, yarışmak için yapılırken tedavi ve rehabilitasyon amaçları ile de yapılmaktadır.

Free WordPress Themes, Free Android Games